Latvija – Somija 1:2 — Spēle skaistāka par rezultātu

Piektdien Arēnā Rīga Latvijas nacionālā izlase spieda starta pogu pārbaudes spēļu maratonam pirms gaidāmā pasaules čempionāta Kanādā, piedzīvojot zaudējumu ar 1:2 soda metienu sērijā olimpiskajiem vicečempioniem Somijas hokejistiem. Latvijas labā vārtus guva Lauris Dārziņš.

„Sajūtas bija vienkārši fantastiskas. Mūsu fani ir nepārspējami. Kaut gan esam ellišķīgi noguruši pēc fiziskajiem treniņiem, skatītāju atbalsts deva varenu enerģiju,” jūsmoja 23 gadus vecais uzbrucējs Lauris Dārziņš.

Par spīti pamatīgajām treniņu slodzēm un patiecoties lieliskam 10 000 līdzjutēju atbalstam, Latvijas izlase nodemonstrēja līdzjutējiem elpu aizraujošu hokeju. Ātrs slidojums, vienkārša saspēle un bezkompromisa cīņa par katru laukuma pleķīti. „Droši vien šāda spēle patika skatītājiem. Kaut gan spēlējām uz noguruma fona, vīri mačam atdeva visus spēkus,” pēc spēles sacīja Latvijas izlases galvenais treneris Oļegs Znaroks.

Somijas izlases galvenais treneris Juka Jalonens slavēja Latvijas izlases sniegumu pirmajās 40 minūtēs: „Latvieši labāk spēlēja pirmajās divās trešdaļās, mēs – trešajā. Uzskatu, ka tas bija taisnīgi, ka spēle nonāca līdz papildlaikam, savukārt pēcspēles metienos jau nekad neko nevar paredzēt.” Jalolens piebilda, ka pasaules čempionātā no šīsdienas sastāva somiem varētu spēlēt ne vairāk kā četri hokejisti.

Pēc visnotaļ sekmīgā spēles pamatlaika (1:1) un no tā izrietošā papildlaika (0:0) Latvijas komandas veiksmes un fizisko resursu kredīts soda metienu sērijai izrādījās par īsu – savā būrī ielaistas visas trīs ripas, bet pretiniekiem iemesta tikai viena.

„Es vienmēr esmu teicis, ka bullīši nav nekāda loterija. Spēles beigās tas parāda spēlētāja sagatavotība un prasmi gūt vārtus viens pret viens. Bullīši šoreiz parādīja, ka somi tomēr ir meistarīgāki. Domāju, [vārtsargu] Edgaru ne pie kā bullīšos nevar vainot,” tā pats vienīgā Latvijas komandas precīzā soda metiena autors Lauris Dārziņš. „Treneri saka, ka normāls rādītājs ir iemest divus no trijiem soda metieniem.”

Kad mača trešajā minūtē Marko Antila un Jēkabs Rēdlihs izskatījās gatavi plūkties un pēc tam, kad ceturtajā minūtē Lauris Dārziņš ielidoja ar galvu pa priekšu Somijas vārtos, kā uz delnas bija redzams – gandrīz mēnesis bez spēļu prakses mūsējiem ir gājis labumā.

Uz urrā viļņojoties piepildītajām arēnas tribīnēm, spēle arī laukumā ritēja uz emocionālas nots. Kaut gan gandrīz visu spēli ripa vienlīdzīgi dancoja pa abām laukuma pusēm, vismaz sākumā atklātais hokejs Latviju varēja iegāzt. Somi vairakkārt radīja asus momentus pie mājinieku vārtiem. Tiesa, arī Dārziņa trijniekam bija labi momenti. Vēl vairāk, lielā mērā pateicoties Akī Bergam, Latvijai bija teicamas izdevības pirmā perioda otrā pusē – īsā laikā divi vairākumi.

Lai gan Bērziņa un Sprukta piecinieki bez sevišķām problēmām varēja nostāties pretinieku zonā, vienīgo reizi skaitlisko pārsvaru izdevās realizēt otrā perioda izskaņā. Cīnoties piecatā pret trim somiem pēc Miķeļa Rēdliha metiena ripa veiksmīgi atleca Dārziņam tieši uz nūjas, kurš mauc no visas dūšas un tribīnes var palēkties – 1:0.

Pagriežot laika ratu atpakaļ, tribīnes palēcās arī 27. minūtē, kad mūsējo kapteinis Rodrigo Laviņš nodemonstrēja „Rodžera klasiku” – ar impresīvu spēka paņēmienu iespaidīgi pa gaisu aizlidinot somu hokejistu.

Daudz laika priecāties par rezultāta pārsvaru Latvijas faniem gan nebija. Trešā perioda sākumā slaidu loku ap Latvijas vārtsargu Edgaru Masaļski apmet Marko Antila un aiz vārtiem līnijtiesnesis var iededzināt sarkano lampu – 1:1. „Es šajā epizodē nevainotu aizsargus. Nogulēju soma uzbrucēja pirmo kustību – viņš zibenīgā ātrumā izlīda no aizvārtes un līdz ar to es vairs nepaspēju piesegt tālo vārtu stūri,” tā vārtu zaudējumu komentēja 28 gadus vecais Masaļskis.

Spēka paņēmieniem bagātā spēle mazliet pierima pagarinājumā, kas beidzās neizšķirti.

Arī soda metienu sērijā pēc pirmās kārtas bija neizšķirts (1:1). Tiesa, somi vienkāršā stilā aukstasinīgi realizēja atlikušos divus bullīšus, kamēr Laura Dārziņa soda metiens (ar neērto nūjas pusi pāri vārtsargam) Latvijas izlasei bija vienīgais sekmīgais. Mārtiņa Cipuļa mestā ripa lidoja tieši virsū vārtsargam…

„Nu somi ir somi – visiem pa 60 spēlēm sezonā augstā līmenī, tāpēc viņi visi ir ļoti meistarīgi arī soda metienu izpildītāji,” sacīja Masaļskis. „Kas ir mūsu stiprākā puse? Es domāju tā nav ne aizsardzība, ne uzbrukums, bet pašaizliedzība. Patlaban komandai visvairāk vajadzētu piestrādāt pie taktikas.”

Iepriekšējā tikšanās reizē pirms gada pārbaudes spēlē Espo Latvija zaudēja Somijai ar 3:7. Tagad Latvijas izlase treniņos samazinās fizisko slodzi un pievērsies taktikas slīpēšanai.

Pirms mača vairākos portālos kūsāja anonīmo komentētāju diskusijas par augstajām biļešu cenām. Vieni teica, ka tās esot pārāk dārgas, citi centās atspēkot, ka cena ir pieņemama. Biļetes uz Latvijas un Somijas pārbaudes spēli biļetes maksāja 7 – 15 latus. Tribīnē sastaptā līdzjutēja studente Kristīne Jemeļjanova uzskata, ka cenas ir normālas: „Salīdzinot ar citu preču augstajām cenām, tas nav daudz. Paskatieties, cik maksā biļetes uz koncertiem – ap 30 latiem! Hokejs vismaz sagādā kārtīgas emocijas un sit augšā adrenalīnu.”

Nākamā un pēdējā pārbaudes spēle savu skatītāju priekšā Latvijai ir 14. aprīlī ar Dāniju Arēnā Rīga. Biļešu cena 7 – 15 lati.