Kategorijas | Jaunumi


Uz Kvebeku ar franču vārdnīcu!

Kad 1608. gadā Eiropas krastu pameta kuģu trio ar Jaunās Francijas tēvu Samuela de Čempleina pilotēto laivu Don-de-Dieu priekšgalā, diez vai kāds varēja iedomāties, ka šogad Čampleina dibinātā Kvebekas pilsēta svinēs 400. gadskārtu, kopš tajā ietriekts pirmais pamatakmens. Pusmiljons iedzīvotājiem bagātā Kvebekas pilsēta Kanādas vēsturē iegājusi kā viena no visvecākajām eiropiešu apmetnēm Ziemeļamerikā.

Kvebekas pilsēta, kurā risināsies pasaules čempionāta A un D apakšgrupu mači un turnīra izšķirošo spēļu fāze, atrodas lielākajā Kanādas provincē, kas tā arī saucās – Kvebeka. Tā kā šajā provincē slidas kājās āvis neviens vien Latvijas hokejists, laikam tikai retajam slidu un ripas spēles entuziastam būs jaunums, ka Kvebekā dominējošā un oficiālā valoda ir… franču. Un angliski runājošie reģionā ir mazākumā (minoritātes statusā).

Ja gribat satikt tīrā angļu mēlē runājošas masas, tad tuvākais lielais glābšanas riņķis ir Monreāla (divarpus stundu brauciens no Kvebekas pilsētas). Tiesa, no septiņiem miljoniem kvebekiešu gandrīz puse (trīs miljoni) ir bilingvāli ļaudis – viņi prot sarunāties gan franciski, gan angliski. Angļu valodu kā dzimto valodu definējuši tikai 7% vietējo.

Valdošā kultūra šeit ir franču, taču ne jau tā vien ir atslēga, kāpēc šeit katru gadu kā bites no visām pasaules malām sagāžas ap sešiem miljonu tūristu. Bez hokeja pamatīgu uzmanību izpelnās nedēļām garie ziemas un vasaras karnevāli, bet mūžam dižena būs Château Frontenac viesnīca – šis brīnums nevar atstāt vienaldzīgu. Vietējo interesantāko vietu topā ir Kvebekas vaska figūru muzejs (The Quebec Wax Museum), Civilizācijas muzejs (Musée de la civilisation), vēsturiskais pilsētas Petita – Čempleina rajons (Petit – Champlain district), Battlefield un Bois-de Coulonge parki, bāriem un restorāniem nosētā Kārtiera avēnija (Avenue Cartier) un vēl lērums citas debešķīgas vietas.

Colisée Pepsi arēna Kvebekā, kas būs čempionāta centrālais laukums, spēj uzņemt vairāk kā 15 000 līdzjutēju. Neparasti, ka arēnas vēsturiskās saknes sniedzas teju gadsimta dziļumā. Jau 1930. gadā tika atklāts Colisée stadions, 1942. gadā stadionā tika ierīkota slidotava, bet pēc vēl septiņiem gadiem stadionu aprija sarkanais pūķis. Pagāja knapi pusgads pēc ugunsnelaimes, kad hokeja kolizejs bija atkal savā vietā.

1951. gada 26. aprīlis Colisée vēsturē ir īpaša diena. Šīs dienas vakarā Memoriālā kausa finālā nūjas krustoja divas Kvebekas hokeja komandas – „Aces” un „Citadelles”. Šo maču noraudzījās 16 806 aurojoši fani, kas joprojām ir nepārspēts Colisée apmeklētības rekords.

1980. gadā Colisée pamatīgi pārbūvēts, bet 1999. gadā milzīgās arēnas nosaukumam nāca klāt Pepsi limonādes vārds. Tātad – tagad tas ir “Pepsi kolizejs”.

Vienas no leģendārākajām spēlēm šajā arēnā ir risinājušās pirms 21 gada, kad Nacionālās Hokeja līgas (NHL) zvaigžņu un PSRS supersērijas ietvaros divus mačus sāncenši aizvadīja šeit (pirmajā spēlē ar 4:3 uzvarēja mājinieki, otrajā – ar 5:3 PSRS). Piecpadsmit gadus Kvebekai bija arī sava NHL komanda „Nordiques”, taču 1994. gadā tā pārcēlās uz Denveru, pārtopot par Kolorādo „Avalanche”. Patlaban Colisée Pepsi ir mājvieta Kvebekas junioru hokeja līgas (QMJHL) vienībai „Remparts”.

Zinot, ka Centrālajā Hokeja līgā tiek spēlēts dziļa vidusmēra līmeņa hokejs un Kvebekai pieder 2005./06. gada sezonas apmeklētības rekords ar 8000 līdzjutējiem vidēji spēlē, tad par tribīņu piepildījumu pasaules čempionāta laikā Starptautiskajai Hokeja federācijai nebūs jāsūkstās.

Laikam drīzāk Oļegas Znaroks sāks runāt latviešu valodā, nekā Kanāda neaizspēlēsies līdz Kvebekai (Kanādai pirmā spēle Kvebekā var būt neātrāk kā pusfinālā). Kaut gan ne tādi vien zili brīnumi notiek hokejā, šis ir viens no pateicīgākajiem gadiem, lai novāktu no ceļa melno kaķi, kurš turnīra rīkotājus vajā kopš 1979. gada pasaules čempionāta Maskavā. Tas bija pēdējais pasaules čempionāts, kurā uzvarēja mājinieki. Kopš tā laika zelta godalgas laukumu saimnieki nav redzējuši, kā savas ausis.

Pēdējoreiz melnā kaķa sagūstīšanai vistuvāk bija zviedri 1995. gadā Stokholmā, kad finālā „Tre kronoriem” čempiontitulu nocēla viņu niknākie sāncenši Somijas hokejisti, uzvarot ar 1:4.

Kanādā pirmoreiz notiek lielais pasaules čempionāts. Kanāda rīkos jubilejas čempionātu. Kanādā būs milzīgs atbalsts no tribīnēm. Kanādu visticamākais atbalstīs arī tiesneši. Kanāda savu izlases kodolu ir nobruģējusi ar NHL vīriem. Kanādas izlases rindās būs pagājušā pasaules čempionātā vērtīgākais spēlētājs Riks Nešs. Un Kanādas izlasi vada Kens Hičkoks. Kur tad citur, ja ne savās mājās?

Melnais kaķi, tu esi pagalam!

Daži noderīgi fakti:

  • PULKSTENS – Kvebekā laiks atpaliek septiņas stundas. Kad Latvijā ir 17:00, tad Kvebekā 10:00.
  • TEMPERATŪRA – Kvebekā vidējo gaisa temperatūru pasaules čempionāta laikā (no 2. – 16. maijam) dienā prognozē plus 17, naktī – plus 7 grādi
  • NAUDA – Kanādas dolārs (CAD) ~ 0,43LS
  • ATTĀLUMS – Kvebekas pilsētu no Halifaksas šķir 912 kilometri.

Comments are closed.

  • Jaunākie
  • Lasītākie
  • Komentētākie
  • Birkas
  • RSS

Advertise Here

Fotogalerijas bildes - Skatīt visas fotogrāfijas

Saulgriežu ugunis Rīgas kalnosSaulgriežu ugunis Rīgas kalnosSaulgriežu ugunis Rīgas kalnosFood Union regiona lielakaja partikas izstade prezentes 22 eksporta jaunumusFood Union regiona lielakaja partikas izstade prezentes 22 eksporta jaunumusFood Union regiona lielakaja partikas izstade prezentes 22 eksporta jaunumusFood Union regiona lielakaja partikas izstade prezentes 22 eksporta jaunumusFood Union regiona lielakaja partikas izstade prezentes 22 eksporta jaunumusFood Union regiona lielakaja partikas izstade prezentes 22 eksporta jaunumusKristīnes Opolais debija Klasikas tiešraidēKristīnes Opolais debija Klasikas tiešraidēPirmo reizi Latvijā - Argentīnas Tango nodarbības jauniešiemPirmo reizi Latvijā - Argentīnas Tango nodarbības jauniešiemDSC07259DSC07247DSC07243DSC07242DSC07237

Noderīgas saites